AC auta

AC, czyli autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie auta, które chroni auto od zdarzeń losowych, np. kradzieży, zniszczeń dokonanych przez zwierzęta czy żywioły. Jest dobierane dla aut nie starszych niż 12 lat. W przypadku aut starszych, wycena auta jest indywidualna.

O czym należy pamiętać kupująć ten rodzaj ubezpieczenia? 

AC można rozliczać na różne sposoby (w zależności od ofert proponowanych przez towarzystwo):

  • w serwisie (jest to najdroższy pakiet, dzięki któremu auto w razie naprawy zostanie oddane do autoryzowanego serwisu, a uszkodzone części wymienione na nowe i oryginalne; auto nie musi być nowe, ale niektóre towarzystwa wprowadzają swoje indywidualne ograniczenia)
  • w warsztacie partnerskim (towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują z prywatnymi warsztatami, w których można naprawić swoje auto, uszkodzone części wymieniane są na nowe, ale nie na oryginalne)
  • wariant kosztorysowy (towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie, a właściciel auta sam decyduje, gdzie naprawi auto)
AC auta w wariancie All Risk chroni nas także w razie stłuczek parkingowych.

Najważniejsze pojęcia dotyczące AC, o których trzeba pamiętać:

  • wysokość wkładu własnego, czyli franszyzy redukcyjnej (określona w umowie wartość, o jaką zostanie pomniejszone odszkodowanie). Przykładowo: AC z wkładem własnym na sumę 500 zł sprawi, że przy likwidacji szkody, której naprawa wyniesie 4,5 tys. zł, właściciel auta musi dopłacić wartość wkładu własnego.
  • amortyzacja. Warto zwrócić uwagę, by amortyzacja została zniesiona. W przypadku, gdy nie jest ona zniesiona, wartość sumy odszkodowania jest zmniejszana o amortyzację. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje zasady naliczania amortyzacji. Amortyzacja jest szczególnie boleśnie odczuwana, gdy jest naliczana na 10-letnie auta, których wartość może spaść do nawet 70% i o tyle zostanie obniżona suma odszkodowania. Gdy ubezpieczamy nowe samochody na gwarancji, przez czas jej trwania amortyzacja nie jest naliczana.
  • gwarantowana/stała suma ubezpieczenia. Jest to klauzula, dzięki której wartość samochodu nie zmienia się przez cały rok (czas trwania polisy). Bez stałej sumy wartość samochodu liczona jest na dzień zdarzenia (na podstawie parametrów auta oraz danych rynkowych). Przykładowo: z gwarantowaną sumą w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej można otrzymać odszkodowanie w wysokości wartości auta w dniu jego ubezpieczenia. 

Wydaje Ci się, że nie potrzebujesz aż tak wielu opcji, które oferuje AC? Może miniAC byłoby dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Czym jest miniAC lub Minicasco?

Jest to ubezpieczenie od wybranych losowych zdarzeń. Każde towarzystwo ustala swój własny zakres minicasco (np. tylko od kradzieży i żywiołów). MiniAC jest znacznie tańsze niż pełne AC, ale nie obejmuje pewnych ryzyk np. przed stłuczkami parkingowymi. Dlatego pamiętaj, że decydując się na tańszy pakiet, Twoje auto jest słabiej chronione, a odszkodowania za przerysowane drzwi na parkingu nie będzie wypłacone.