Wypowiedzenie polisy

Kupiłeś samochód, ale chcesz ubezpieczenie w innym towarzystwie? A może sprzedajesz samochód? Twoje świeżo nabyte auto ma jeszcze ważne OC po poprzednim właścicielu – co z nim możesz zrobić? Tyle pytań, a poniżej same odpowiedzi!

Chcę zmienić samochód i wykupić OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Co muszę zrobić?

Jeśli nie chcemy, by OC u naszego obecnego ubezpieczyciela automatycznie się przedłużyło, musimy pamiętać, by złożyć wypowiedzenie najpóźniej dzień przed końcem polisy. 

A co jeśli zapomnę?

Jeśli zdarzy się, że zapomnimy wypowiedzieć polisę na czas, możemy skorzystać z opcji wypowiedzenia polisy w trybie podwójnej umowy. Wtedy nawet po tygodniu od automatycznego przedłużenia można anulować polisę. Należy pamiętać jednak, że jeszcze w ten sam dzień musimy podpisać umowę u nowego towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, które nie może być przerywane. 

W przypadku wypowiedzenia polisy po jej przedłużeniu, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo domagać się opłaty, za dni, gdy polisa była przedłużona. 

Jeśli nie chcemy przedłużać polisy w dotychczasowym towarzystwie, należy wypowiedzieć ją najpóźniej dzień przed jej zakończeniem. Jednak nawet jeśli zdarzy się nam zapomnieć, można wypowiedzieć polisę w trybie podwójnej umowy.

Co jeśli kupiłem/am auto, które ma ważne ubezpieczenie?

W tym przypadku nabywca ma prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej po poprzednim właścicielu w każdym momencie jej trwania. Możemy także korzystać z tego ubezpieczenia za darmo – większość towarzystw ubezpieczeniowych na to pozwala. Niektóre z nich oferują także dopłaty do polisy, np. w przypadkach gdzie młody kierowca kupił auto od starszego kierowcy, któremu przysługiwały zniżki na polisę – wtedy wciąż może z niej korzystać, nie ponosząc dodatkowych kosztów. 

Sprzedaję samochód, co wtedy z ubezpieczeniem?

Osoba sprzedająca auto z ważnym ubezpieczeniem ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zwrotu kosztów polisy może oczekiwać w przypadku, gdy nowy nabywca auta wypowie umowę.