Ubezpieczenie na życie pod kredyt

Ubezpieczenie na życie, kredyt hipoteczny – jak to się łączy?

Kredyt hipoteczny to zawsze bardzo duże zobowiązanie. Można go zawrzeć na kilka lat, ale zdarza się, że kredyty spłacamy nawet 30 lat, a to już naprawdę kawał czasu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się w tym okresie, nie wiemy czy nie zachorujemy lub nie stracimy pracy i nie będziemy w stanie spłacić naszego kredytu. Dlatego zaciągając kredyt hipoteczny, ubezpieczenie na życie to częsty wymóg banku. Warto podkreślić, że obowiązek posiadania takiego ubezpieczenia nie jest uregulowany prawnie, ale jego brak może się wiązać z odmową udzielenia kredytu lub koniecznością podania większej liczby żyrantów. Nic dziwnego, w końcu bankowi zależy na zabezpieczeniu finansowym w razie braku możliwości spłaty kredytu. Tak samo my powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze i zdecydować się na ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny, jeśli nie chcemy obciążać naszych najbliższych nieprzyjemnościami związanymi z dziedziczeniem naszych długów.  Ubezpieczenie na życie pod kredyt zawiera się głównie w razie śmierci kredytobiorcy i w przypadku stracenia płynności finansowej. W takiej sytuacji spłata kredytu przechodzi całkowicie na ubezpieczyciela, więc nie da się ukryć, że jest to najbardziej komfortowe wyjście dla obu stron. Warto pamiętać, że mimo iż posiadanie ubezpieczenia na życie jest wymogiem banku do udzielania kredytu, to wcale nie musimy się decydować na ofertę ubezpieczenia od banku.

Kredyt hipoteczny. Ubezpieczenie na życie w banku – czy warto?

 Skorzystanie z propozycji ubezpieczenia na życie pod kredyt od razu w banku może się wydawać najszybszą i najwygodniejszą opcją – w końcu oszczędzamy sobie dodatkowych formalności i nikt w banku nie robi problemów z przyznaniem nam kredytu. Jednak często oferty banków dalece odbiegają od korzystnych i dobrych ofert i jedynie proponują zabezpieczenie sumy kredytu, a ich pozostały zakres jest bardzo wąski. Banki zazwyczaj współpracują tylko z jednym towarzystwem, więc otrzymamy tak naprawdę propozycje tylko od jednego ubezpieczyciela. Ubezpieczenie na życie pod kredyt w banku jest także przeważnie drogie – często za kwotę takiego ubezpieczenia można zakupić naprawdę dobrą polisę indywidualną z wysokimi sumami ubezpieczenia i szerokim zakresem. W banku zapłacimy krocie za ubezpieczenie, które obejmuje jedynie naszą śmierć (ewentualnie pobyt w szpitalu, inwalidztwo), a suma jest uzależniona od wysokości kredytu. Jedną z tańszych ofert ubezpieczenia pod kredyt ma PZU – w cenie kilku złotych za miesiąc możemy mieć kwestię ubezpieczenia z głowy, jednak maksymalna suma za zgon ubezpieczonego nie przekroczy 30 000 zł. Kupując ubezpieczenie w banku powinniśmy również zapoznać się z OWU, ponieważ ubezpieczenie tak jak każde inne może mieć wyłączenia.

Ubezpieczenie na życie a kredyt hipoteczny – jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie na życie pod kredyt możemy także zakupić indywidualnie, na korzystnych dla nas warunkach i w dobrej cenie – wystarczy zwrócić się o pomoc do agenta ubezpieczeniowego. Bez względu na to, czy wybierzemy swoje ubezpieczenie, czy ofertę od banku, powinniśmy zadbać o podstawowe elementy, które powinny być w zakresie: poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu, utratę zdolności do wykonywania pracy oraz śmierć. Samodzielne wybranie ubezpieczenia zawsze będzie lepszą opcją, ponieważ mamy możliwość dobrać zakres i dopasować polisę o zdarzenia, które chcemy uwzględnić, a których ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny w banku nie obejmuje. Chcąc obliczyć składkę można skorzystać z popularnych porównywarek internetowych oraz zgłosić się bezpośrednio do nas. Podstawowe informacje potrzebne do obliczenia składki to kwota ubezpieczenia, zakres polisy oraz wykonywany zawód. W CTU przygotowujemy oferty w ekspresowym tempie i wysyłamy je na maila. Od porównywarek różnimy się tym, że u nas oferty przygotowują doświadczeni agenci, którzy służą także doradztwem i są dostępni pod telefonem w razie jakichkolwiek problemów.