Mimo, że apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia auta, warto jest ją posiadać. Dzięki apteczce możliwe będzie szybkie pierwszej pomocy oraz doraźne opatrzenie ran. Ważne jest też, aby apteczka była odpowiednio wyposażona.
Apteczka samochodowa nie jest według prawa obowiązkowa, ale na mocy rozporządzenia ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w aucie jesteśmy zobowiązani zawsze przewozić:
Trójkąt ostrzegawczy
Homologowaną gaśnicę proszkową (co najmniej 1 kg)
Apteczka samochodowa jest jak ubezpieczenie – lepiej ją mieć i nigdy jej nie użyć, niż gdyby miało jej zabraknąć w sytuacji kryzysowej. Jedną z takich sytuacji może być wypadek samochodowy. Przepisy Kodeksu Karnego jasno nakazują udzielenia pomocy osobom, których zdrowie lub życie są zagrożone (z wyjątkiem, gdy udzielenie pomocy wystawia nas na niebezpieczeństwo). Za bierną postawę w sytuacji, gdy można było udzielić pomocy, grozi aż do 3 lat pozbawienia wolności. Bez apteczki samochodowej trudno będzie doraźnie pomóc poszkodowanym, którymi mogą być przecież nasi bliscy.
Gotową i wyposażoną apteczkę samochodową można zakupić na stacji benzynowej, w internecie czy w supermarkecie. Wadą gotowych apteczek jest wybrakowane wyposażenie oraz wątpliwej jakości produkty, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skompletowanie wszystkich niezbędnych materiałów samodzielnie. Jakie powinno być wyposażenie apteczki samochodowej?
Rękawiczki lateksowe lub winylowe
Plastry opatrunkowe różnej wielkości, nadające się do opatrywania drobnych ran i skaleczeń
Bandaże w różnych rozmiarach
Kompresy jałowe z gazy (do opatrzenia małych i dużych ran oraz tamowania krwotoków)
Opatrunek indywidualny G, M oraz K
Opaska elastyczna Plastry bez opatrunku
Nasączone chusteczki
Temblak
Pęseta
Nożyczki
Maseczka higieniczna
Ustnik do wykonania sztucznego oddychania
Koc ratunkowy
Opcjonalnie:
Leki przeciwbólowe, na oparzenia (lub żel)
Środek przeciwko ukąszeniom
Maść z antybiotykiem
Preparaty antyseptyczne do odkażania ran
Jeśli zdecydujemy się na przewóz maści czy leków w aucie, trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu ich przydatności i przechowywaniu ich w odpowiednich warunkach. W trakcie podróży apteczka samochodowa powinna być umieszczona „pod ręką”, czyli pod siedzeniem lub w schowku na przodzie auta. Apteczka samochodowa nie może znajdować się w bagażniku, ponieważ w razie wypadku dostęp do bagażnika może być utrudniony lub niemożliwy. Dodatkowo, oprócz apteczki, zawsze miej w pogotowiu listę numerów alarmowych.
Tak jak wyżej pisaliśmy, apteczka podobna jest do ubezpieczenia – dobrze ją mieć i nigdy nie użyć, niż nie mieć jej wcale. Przed wyruszeniem w drogę ważna jest nie tylko dobrze wyposażona apteczka i wymagane wyposażenie auta (gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ale także odpowiednie ubezpieczenie. Każdy kierujący pojazdem jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie OC chroni nas, gdy to my spowodujemy wypadek – pokryje wszelkie koszty pokrycia szkód na mieniu lub zdrowiu osób trzecich. Dzięki ubezpieczeniu OC nie będziemy musieli płacić za skutki wypadku z własnej kieszeni. Dlatego przed przekręceniem kluczyka w stacyjne upewnij się, że prócz skompletowanej apteczki posiadasz także ważną polisę OC.