Cukrzyca to choroba, na którą cierpi kilka milionów osób w Polsce. Na początku 2021 roku odsetek osób w społeczeństwie chorujących na cukrzycę wynosił aż 7%. Analizując te dane trzeba mieć też na uwadze fakt, że wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Objawy cukrzycy często są mylone z objawami stresu. Jak rozpoznać objawy cukrzycy i czy można ubezpieczyć się mając cukrzycę?
Cukrzyca to choroba, której wynikiem jest nieprawidłowe wydzielanie hormonu zwanego insuliną. Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę i jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu cukru we krwi. Cukrzyca to choroba nieuleczalna, ale dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można zminimalizować jej destrukcyjny wpływ na organizm. Na pojawienie się cukrzycy mają wpływ prowadzony tryb życia, dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Kluczowe w walce z cukrzycą jest szybkie zdiagnozowanie schorzenia. Dlatego nigdy nie powinno się bagatelizować i ignorować niepokojących sygnałów wysyłanych przez nasz organizm.
Natychmiastowe rozpoznanie choroby pozwoli ograniczyć jej negatywne skutki w stanie zdrowia. Cukrzyca przed rozpoznaniem może rozwijać się w organizmie latami. Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?
Wzmożone pragnienie
Napady głodu
Zawroty głowy
Częste oddawanie moczu
Ogólne osłabienie i senność
Częste infekcje pęcherza moczowego
Utrata masy ciała.
Dodatkowo cukrzyca typu II (insulinozależna) charakteryzuje się:
Świądem skóry
Stanami zapalnymi
Apatią
Trudnościami w gojeniu się ran.
Innym schorzeniem związanym z zaburzeniem wydzielania insuliny jest hipoglikemia, tzw. niedocukrzenie. Charakteryzuje się zbyt niskim poziomem cukru, a chorzy muszą stale mieć przy sobie dawkę glukagonu. Lekki spadek cukru można unormować cukierkiem, ale w ciężkich przypadkach konieczne są zastrzyki z glukagonu oraz pomoc ambulatoryjna.
Do ubezpieczenia na życie mogą przystępować jedynie osoby w pełni zdrowe. To, czy cukrzyk zostanie zakwalifikowany do ubezpieczenia, zależy w dużej mierze od polityki towarzystwa. Można spotkać się z odmową, podniesieniem składek z powodu podwyższonego ryzyka lub zawrzeć dodatkową klauzulę wykluczającą powikłania związane z cukrzycą z odpowiedzialności ubezpieczyciela (operacje, pobyt w szpitalu, śmierć).
Cukrzyca nie jest definitywnym przekreśleniem szans na ubezpieczenie na życie. Osoby chore będą miały z pewnością więcej trudności w znalezieniu polisy, ale nie jest to niemożliwe. Inaczej sprawa wygląda, jeśli osoba zdrowa i bezobjawowa, ubezpieczy się i w trakcie trwania polisy zachoruje na cukrzycę. Jeśli na liście chorób uznanych za poważne zachorowanie znajduje się cukrzyca, ubezpieczony otrzyma należne świadczenie, które może wykorzystać na wizyty u lekarza czy badania. Cukrzyca jest bardzo kosztowną chorobą ze względu na dietę czy zakup pompy insulinowej, dlatego dobrym rozwiązaniem dla osób zdrowych jest zabezpieczenie się na taką ewentualność, kupując ubezpieczenie na życie niewykluczające zachorowania na cukrzycę.