Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

Ubezpieczenie na życie, cukrzyca, objawy cukrzycy, życiówka

Cukrzyca a ubezpieczenie na życie

Cukrzyca to choroba, na którą cierpi kilka milionów osób w Polsce. Na początku 2021 roku odsetek osób w społeczeństwie chorujących na cukrzycę wynosił aż 7%. Analizując te dane trzeba mieć też na uwadze fakt, że wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Objawy cukrzycy często są mylone z objawami stresu. Jak rozpoznać objawy cukrzycy i czy można ubezpieczyć się mając cukrzycę?

 

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba, której wynikiem jest nieprawidłowe wydzielanie hormonu zwanego insuliną. Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę i jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu cukru we krwi. Cukrzyca to choroba nieuleczalna, ale dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można zminimalizować jej destrukcyjny wpływ na organizm. Na pojawienie się cukrzycy mają wpływ prowadzony tryb życia, dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Kluczowe w walce z cukrzycą jest szybkie zdiagnozowanie schorzenia. Dlatego nigdy nie powinno się bagatelizować i ignorować niepokojących sygnałów wysyłanych przez nasz organizm.

 

Jakie są objawy cukrzycy?

Natychmiastowe rozpoznanie choroby pozwoli ograniczyć jej negatywne skutki w stanie zdrowia. Cukrzyca przed rozpoznaniem może rozwijać się w organizmie latami. Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

 • Wzmożone pragnienie

 • Napady głodu

 • Zawroty głowy

 • Częste oddawanie moczu

 • Ogólne osłabienie i senność

 • Częste infekcje pęcherza moczowego

 • Utrata masy ciała.

 

Dodatkowo cukrzyca typu II (insulinozależna) charakteryzuje się:

 • Świądem skóry

 • Stanami zapalnymi

 • Apatią

 • Trudnościami w gojeniu się ran.  

 

Cukrzyca. Objawy choroby

W przypadku podejrzenia cukrzycy, zleca się szereg badań, a w pierwszej kolejności badanie poziomu cukru we krwi. Prawidłowy poziom to 70-99 mg/dl. Jeśli cukier jest tylko delikatnie podwyższony, badanie dobrze jest zweryfikować po kilku dniach, ponieważ wynik mógł być sfałszowany przez losowe czynniki. Jeśli zostanie zdiagnozowana cukrzyca, osoba chora już na stałe będzie musiała przejść na specjalną dietę, składającą się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, przyjmować leki przeciwcukrzycowe i regularnie badać poziom cukru.

 

Innym schorzeniem związanym z zaburzeniem wydzielania insuliny jest hipoglikemia, tzw. niedocukrzenie. Charakteryzuje się zbyt niskim poziomem cukru, a chorzy muszą stale mieć przy sobie dawkę glukagonu. Lekki spadek cukru można unormować cukierkiem, ale w ciężkich przypadkach konieczne są zastrzyki z glukagonu oraz pomoc ambulatoryjna.

 

Cukrzyca a ubezpieczenie na życie

Do ubezpieczenia na życie mogą przystępować jedynie osoby w pełni zdrowe. To, czy cukrzyk zostanie zakwalifikowany do ubezpieczenia, zależy w dużej mierze od polityki towarzystwa. Można spotkać się z odmową, podniesieniem składek z powodu podwyższonego ryzyka lub zawrzeć dodatkową klauzulę wykluczającą powikłania związane z cukrzycą z odpowiedzialności ubezpieczyciela (operacje, pobyt w szpitalu, śmierć).

 

Cukrzyca nie jest definitywnym przekreśleniem szans na ubezpieczenie na życie. Osoby chore będą miały z pewnością więcej trudności w znalezieniu polisy, ale nie jest to niemożliwe. Inaczej sprawa wygląda, jeśli osoba zdrowa i bezobjawowa, ubezpieczy się i w trakcie trwania polisy zachoruje na cukrzycę. Jeśli na liście chorób uznanych za poważne zachorowanie znajduje się cukrzyca, ubezpieczony otrzyma należne świadczenie, które może wykorzystać na wizyty u lekarza czy badania. Cukrzyca jest bardzo kosztowną chorobą ze względu na dietę czy zakup pompy insulinowej, dlatego dobrym rozwiązaniem dla osób zdrowych jest zabezpieczenie się na taką ewentualność, kupując ubezpieczenie na życie niewykluczające zachorowania na cukrzycę.

 

KUP UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!