Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

OC działalności, OC firmy, biuro rachunkowe

Korzystasz z biura rachunkowego? Sprawdź zakres ich ubezpieczenia

Z usług biur rachunkowych korzysta obecnie znaczna większość przedsiębiorstw. Nic dziwnego, że tak istotne kwestie jak obliczanie podatku lub wynagrodzeń wolimy powierzyć wykwalifikowanym specjalistom w dziedzinie księgowości. Jednak nawet najbardziej polecanym i sprawdzonym księgowym może zdarzyć się popełnić błąd. W takiej sytuacji to my odpowiadamy za pomyłkę przed urzędem skarbowymi i możemy mieć z tego powodu problemy finansowe. Oczywiście mamy możliwość domagać się odszkodowania od firmy rachunkowej drogą sądową (na podstawie art. 471 kc.).

Właśnie na wypadek takich przykrych zdarzeń, biuro rachunkowe jest prawnie zobowiązane do posiadania OC biura rachunkowego. Taki obowiązek został naniesiony w 2014 roku przez Ministerstwo Finansów. Według ustawy, takie ubezpieczenie może być zawarte najpóźniej dzień przed rozpoczęciem działalności biura i przyjmowaniem klientów oraz minimalna suma gwarancyjna nie może być niższa niż 10 tysięcy euro. Wybierając księgowość, która posiada polisę, bez problemu możemy liczyć na odszkodowania z powodu nieumyślnych błędów, np. błędnego wyliczenia podatku lub niezłożenia deklaracji na czas.

Szerszy zakres ochrony leży po stronie księgowości, ponieważ rozszerzenie polisy jest całkowicie dobrowolne. Rozsądnym ze strony przedsiębiorcy będzie dowiedzenie się przed podpisaniem umowy, jaką ochronę posiada wybrane biuro rachunkowe. Oczywiście brak dodatkowego ubezpieczenia nie jest końcem świata, ponieważ przysługuje nam prawo do walki o odszkodowanie, ale faktem jest, że z polisą byłoby to znacznie prostsze i szybsze. Niestety obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego ma pewne luki, ponieważ obowiązkowy zakres ochrony bywa niewystarczający. Dzieje się tak, ponieważ biura często świadczą znacznie więcej usług niż te wymienione w podstawowej wersji ustawy. Tym samym w tym zakresie ochrony nie ma chociażby rozliczania kadr i płac (naliczanie wynagrodzeń, składki na ubezpieczenie zdrowotne czy Fundusz Pracy).

Biuro rachunkowe, któremu zależy na dobrej ochronie powinno starannie dobrać ubezpieczenie i dokładnie przeczytać, czy polisa chroni całą działalność  firmy. W dodatkowym ubezpieczeniu powinny zawierać się takie zdarzenia jak udzielanie porad klientom i księgowość prowadzona za pomocą książki przychodów i rozchodów (nie ma tego w podstawowym wariancie OC). Jest to także szczególnie ważne z punktu widzenia samego biura rachunkowego, aby z powodu drobnego błędu nie być winnym swojemu klientowi dużej sumy pieniędzy.

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!