Wystarczy od czasu do czasu udać się na spacer po mieście, by szybko dostrzec, jak popularne w ostatnim czasie stały się hulajnogi elektryczne. Jako piesi i kierowcy z ich powodu musimy zachowywać jeszcze większą ostrożność, bo co do korzystania z hulajnóg nie istnieją żadne prawne ograniczenia. Kierowcy hulajnóg mogą poruszać się zarówno ulicą, jak i chodnikiem.
Osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi są znacznie trudniejsze do zauważenia – poruszają się znacznie szybciej i są mniejsze od rowerów. Dodatkowo manewrowanie takim sprzętem jest dość ograniczone. Niewielkie kółka sprawiają, że bardzo łatwo o kolizję lub wypadek przy próbie ominięcia przeszkody. Znane są przypadki z ostatnich miesięcy, gdzie dochodziło do śmiertelnych wypadków z udziałem hulajnóg. W zeszłym roku w Warszawie kobieta zmarła wskutek upadku z pojazdu, a rok wcześniej kraj obiegła informacja o mężczyźnie z Wrocławia, który zginął po uderzeniu hulajnogą w tramwaj. Na szczęście mniej tragicznych w skutkach wypadków z udziałem hulajnóg jest znacznie więcej, ale wciąż kierowcy hulajnóg to stali bywalcy
SORów, gdzie trafiają z drobnymi urazami.
Już w 2019 roku pojawiły się pierwsze próby regulacji prawnej takich pojazdów jak hulajnogi. Razem z hoverboardami i segwayami miały stać się Urządzeniami Transportu Osobistego – odrębną kategorią pojazdów, której dotyczyłyby osobne przepisy. Pojazdy te są już tak powszechne, że pojawienie się takich przepisów, ułatwiłoby życie każdej stronie.
Wobec pojazdów takich jak hulajnogi elektryczne, hoverboardy czy segwaye nie ma jeszcze żadnych przepisów, które regulowałyby ich używanie w przestrzeni miejskiej.
Nie można zaprzeczyć, że hulajnogi stwarzają zagrożenie – życie pokazało, że w wypadku poszkodowani mogą zostać nie tylko kierowcy tych pojazdów, ale też przypadkowi piesi, czy kierowcy aut. Dlaczego więc nie zadbać o ubezpieczenie?
Nikogo nie dziwi obowiązkowe OC samochodu. W Polsce za jego brak można spodziewać się wysokich kar pieniężnych, a jeszcze w innych państwach karą jest areszt. Hulajnoga należy do jednych z najbezpieczniejszych pojazdów i ciężko porównać ją np. do roweru. Możliwość wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia na hulajnogi jest bardzo realna, a być może w tym roku sprawa wreszcie ruszy z miejsca. Póki co już w tym momencie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują oferty na hulajnogi, a w zakresie ubezpieczeń są najczęściej OC, NNW, zabezpieczenie przed kradzieżą. Kupując ubezpieczenie powinniśmy mieć na uwadze nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale i innych ludzi. Dobrze jest posiadać także OC w życiu prywatnym, które w razie wyrządzenia komuś szkody uchroni nas przed finansowym zadośćuczynieniem z własnej kieszeni.