Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

kolizja, ubezpieczenie OC, ucieczka z miejsca kolizji

Ucieczka z miejsca kolizji - co robić?

Ucieczka z miejsca zdarzenia to frazes, który często możemy usłyszeć chociażby w wiadomościach lub przeczytać w porannej gazecie. Zwykle kojarzy się to z sytuacją, gdy osoba, która dopuściła się wykroczenia, opuściła miejsce wypadku w celu uniknięcia kary. Takie sytuacje zdarzają się w życiu codziennym i nigdy nie wiemy, kiedy to nam przytrafi się szkoda, a sprawca zbiegnie lub kiedy to my w emocjach opuścimy miejsce zdarzenia. Jak wygląda postępowanie w obu przypadkach i co może grozić za ucieczkę?

 

Czym jest ucieczka z miejsca kolizji?

W kontekście drogowym ucieczka z miejsca kolizji to sytuacja, gdy sprawca wyraźnie oddala się z miejsca zdarzenia. Rozróżnia się oczywiście sytuacje, kiedy kierowca musiał w celu uniknięcia zagrożenia oddalić się. Bez zarzutu są też sytuacje, kiedy dochodzi do stłuczki, a sprawca pozostawia do siebie kontakt i próbuje ustalić, komu wyrządził szkodę. Podsumowując, ucieczka z miejsca zdarzenia jest wykroczeniem, kiedy celowo sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, w sytuacji, gdy nie było zagrożenia życia i zdrowia i nie podjęto żadnej próby wyjaśnienia kolizji czy pozostawienia do siebie namiarów. Nie zawsze jest możliwe zidentyfikowanie sprawcy, ale w przypadku, kiedy zajście widziały inne osoby lub wszystko zostało zarejestrowane na monitoringu, pozostaje jedynie kwestią czasu namierzenie uciekiniera przez policję. Wtedy można spodziewać się surowej kary za wykroczenie.

 

Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji?

Ucieczka z miejsca zdarzenia może mieć wiele konsekwencji. Przede Ubezpieczenie OC nie chroni sprawców wypadków, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia. Jest to wyłączeniem każdej polisie OC na rynku. W sytuacji, gdy sprawca zostanie złapany, a wyrządził szkody, będzie musiał pokryć je z własnej kieszeni. Dodatkowo, jeśli policja dotrze do sprawcy, wręczy mu mandat w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych w gratisie. Innym ważnym aspektem ucieczki z miejsca zdarzenia, jest naruszenie zapisu w kodeksie karnym, mówiącym o obowiązku udzielenia pomocy poszkodowanym. Gdy doprowadzimy do wypadku musimy zatrzymać swój pojazd, aby sprawdzić, czy ktoś został poszkodowany i udzielić ewentualnej pomocy. Za to wykroczenie grozi 10 punktów karnych, a sprawa może trafić nawet do sądu. Oczywiście w tak stresowej sytuacji ludzie podejmują różne decyzje, ale warto zachować zimną krew i zmierzyć się z konsekwencjami, niż ryzykować ucieczką, za którą idą dużo gorsze następstwa i kary.

 

Ucieczka z miejsca zdarzenia. Szkoda parkingowa.

Zatłoczone parkingi pod dużymi marketami czy ciasno zaparkowane auta na wąskiej ulicy to prawdziwe pułapki dla wszystkich kierowców. Manewrowanie między tymi wszystkimi autami wymaga wyczucia i doświadczenia. Nawet najlepszym może zdarzyć się przerysować czyjeś auto lub urwać lusterko. Najgorsze co w takiej sytuacji można zrobić, to ucieczka z miejsca kolizji. Jeśli w pobliżu auta nie ma jego właściciela, najlepszym rozwiązaniem będzie włożenie za wycieraczkę karteczki ze swoimi danymi kontaktowymi w celu wyjaśnienia zajścia. Dodatkowo warto się zabezpieczyć, robiąc zdjęcie kartki włożonej za wycieraczkę – w razie, gdyby kartkę ktoś wyjął, zdmuchnął ją wiatr, a policja dotarłaby do nas jako do sprawcy. Dzięki takiemu zdjęciu uda nam się udowodnić, że z naszej strony zostały podjęte odpowiednie kroki. Pamiętaj, że taką szkodę opłaci Twoje Ubezpieczenie OC, a w sytuacji, gdy uciekniesz, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności i zapłacisz za wszystko z własnej kieszeni.

 

KUP UBEZPIECZENIE OC

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!