Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
TURYSTYKA

Ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie domu, powódź, zalane mieszkanie, sąsiad, odszkodowanie, polisa, ubezpieczenie

Zalanie mieszkania przez sąsiada - co robić?

Mokra plama na suficie, wilgotne zacieki na ścianie, a na podłodze kałuże – pod Twoją nieobecność mieszkanie zostało zalane, a z każdą minutą szkody są coraz większe. Nie panikuj! Poniżej przeczytasz, jak krok po kroku ratować zalane mieszkanie.

 

Zalanie mieszkania – od czego zacząć?

Zalanie mieszkania to częste zdarzenie, które spędza sen z powiek mieszkańcom budynków wielokondygnacyjnych. Nic dziwnego – zalane mieszkanie oznacza wiele kłopotów i zniszczeń, z którymi trzeba sobie poradzić. Zalanie mieszkania może mieć wiele przyczyn i nie zawsze jest to wina sąsiada z góry. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi z powodu uszkodzenia sprzętu domowego czy awarii w pionie instalacji.

 

KUP UBEZPIECZENIE MIESZKANIA

 

Jeśli woda cieknie z sufitu, podłóż wiadro i w pierwszej kolejności spróbuj ustalić przyczynę zalania. Najlepiej zacząć od odwiedzenia sąsiada z góry, który być może nawet nie jest świadomy, że awaria w jego mieszkaniu wywołała u Ciebie tak duże zniszczenia. Jeśli szybko zareagujesz, z pewnością ograniczysz straty. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie naprawiać skutków, jakie spowodowało zalanie mieszkania, przed sporządzeniem dokumentacji i zdjęć ze zdarzenia. W większości przypadków konieczne będzie zakręcenie zaworów, a na miejsce będzie trzeba wezwać zarządcę budynku. Gdy ustalisz źródło awarii, wróć do mieszkania i spróbuj pozbyć się nagromadzonej wody i zabezpiecz ruchome elementy mieszkania.

 

Zalanie mieszkania przez sąsiada – jak sporządzić protokół?

W obecności prawdopodobnego sprawcy zdarzenia oraz przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej zgromadźcie dowody oraz spiszcie protokół potwierdzający zalanie mieszkania przez sąsiada. Przydatnym materiałem dla ubezpieczyciela będą zdjęcia, a nawet filmy z miejsca zdarzenia. Dokładna dokumentacja będzie bardzo istotna, jeśli sprawa wejdzie na drogę sądową, gdy sprawca nie będzie poczuwał się do pokrycia szkód. Na protokole zalania powinny znaleźć się informacje o dacie, godzinie i miejscu (adres) zalania, nazwisko właściciela mieszkania, opis szkód, przyczyna zalania, dane osoby odpowiedzialnej za zalanie mieszkania i ewentualnych świadków oraz podpisy administratora budynku i właściciela lokum.

 

Zalanie mieszkania. Odszkodowanie z polisy

Nie zwlekaj, aby zgłosić zalane mieszkanie do ubezpieczyciela, ponieważ często w zależności od polisy masz na to od 3 do 7 dni. Sprawa jest bardzo prosta, jeśli zalanie mieszkanie przez sąsiada wyjaśniło się polubownie, a sąsiad posiada swoją polisę OC w życiu prywatnym. Wtedy szkodę zgłaszamy do ubezpieczalni, podając numer polisy winowajcy (jeśli wina leży po stronie spółdzielni, również powołujemy się na ich polisę). Stan rzeczy nieco komplikuje się, gdy sprawca nie chce przyznać się do spowodowania zalania lub nie posiada ochronnej polisy. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby posiadać własne Ubezpieczenie Mieszkania, z którego możemy skorzystać w razie problemów z uzyskaniem odszkodowania od sąsiada. Najgorszym możliwym scenariuszem jest konieczność wejścia na drogę sądową w celu uzyskania należnego odszkodowania – wtedy bardzo istotne będą wszelkie dowody zgromadzone w dniu, gdy doszło do szkody.

 

Kiedy spodziewać się odszkodowania za zalane mieszkanie?

Jeśli szczęśliwie posiadamy Ubezpieczenie Mieszkania lub sąsiad udostępni nam swoją polisę OC, możemy spodziewać się, że ubezpieczalnia wyznaczy nam rzeczoznawcę, który wyceni straty i ustali wysokość odszkodowania. W tym celu warto przygotować informacje, jaką wartość miały zniszczone elementy (np. faktury za zakupiony sprzęt), zdjęcia lokalu sprzed zalania mieszkania oraz nasza wycena zniszczeń. Po dokonaniu oględzin ubezpieczyciel ma do 30 dni na wypłatę odszkodowania, ale już w ciągu 7 dni od przyjęcia zgłoszenia możemy spodziewać się informacji o wysokości odszkodowania, albo o konieczności dosłania brakującej dokumentacji.

 

Jednak najlepsza ochroną przed zalaniem mieszkania jest inwestycja we własne Ubezpieczenie Mieszkania, z którego zawsze możemy awaryjnie skorzystać bez względu na perypetie z sąsiadami lub spółdzielnią.

 

 

KUP UBEZPIECZENIE MIESZKANIA

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!