Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
TURYSTYKA
ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – warto rozważyć przed podróżą

Żyjemy w bardzo niepewnych czasach, zwłaszcza pod kątem planowania podróży i wyjazdów. Pandemia koronawirusa skutecznie sparaliżowała cały świat. Mimo wszystko wciąż staramy się chociaż na chwilę wrócić do normalności i próbujemy planować zagraniczne wycieczki. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przeciwności losu, które uniemożliwiłyby nasz urlop i zawsze może się okazać, że z jakiegoś powodu musimy odwołać podróż. Często wiąże się to z utraconymi pieniędzmi za bilety lotnicze lub hotel. Właśnie w takich przypadkach ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży okazuje się zbawienne, ponieważ dzięki polisie możemy otrzymać odszkodowanie za poniesione wydatki. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży zapewnia nam ochronę w dwóch przypadkach: w razie konieczności rezygnacji z podróży lub jej przerwania. TU pokryje koszty odwołanej podróży, jeśli została ona anulowana z powodu danej sytuacji uwzględnionej w OWU. W razie przerwania podróży ubezpieczyciel pokryje niewykorzystaną część poniesionych kosztów i koszty transportu powrotnego.

Kiedy można kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

 Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży może objąć kilka zdarzeń. Odszkodowanie otrzymamy za zawarcie umowy z biurem podróży, rezerwację noclegu, zakup biletu, udział w szkoleniu/konferencji, wynajem auta, zakup biletu na wydarzenie kulturalne lub sportowe, wynajem jachtu lub uczestnictwo w rejsie.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży różni się od standardowej polisy turystycznej tym, że należy je wykupić z odpowiednim wyprzedzeniem. Termin ten jest z góry ustalany przez towarzystwo, przykładowo w AXA musi to być co najmniej 7 dni przed planowaną datą wyjazdu (kiedy mamy już zawartą umowę z biurem podróży). W Signal Iduna gdy do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni ubezpieczenie należy zakupić w dniu zawarcia umowy podróży (w tym pierwszej usługi turystycznej) lub dokonania pierwszej wpłaty należności za podróż (w zależności od tego, co nastąpiło pierwsze).

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży działa także wtedy, gdy musimy odwołać podróż z powodu zachorowania na COVID-19.

COVID-19 a ubezpieczenie od rezygnacji z podróży

W przypadku, gdy nasza podróż została odwołana w związku z koronawirusem, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne rozwiązania. W AXA ubezpieczenie zadziała, jeśli osoba zachoruje przed opłaconym wyjazdem. W Signal Iduna sprawy mają się podobnie – w przypadku zachorowania uczestnika wyjazdu przed podróżą można ubiegać się o odszkodowanie. Jednak w obu towarzystwach warunkiem otrzymania świadczenia jest zaświadczenie lekarskie o tym, że faktycznie wystąpiło zachorowanie. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży nie obejmuje sytuacji, gdy mamy podwyższoną temperaturę i podejrzewamy u siebie chorobę – musimy posiadać potwierdzenie w postaci pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Co ważne, ubezpieczenie nie obejmuje także sytuacji, gdy kraju, który jest celem naszej podróży, zostaną w międzyczasie wprowadzone ograniczenia zakazujące przyjazdów. Dokładne wyłączenia i przypadki, gdy ubezpieczenie nie będzie obowiązywać można znaleźć w OWU towarzystwa proponującego ofertę.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji może kosztować nas już od 140 zł (AXA, nie obejmuje przerwania podróży). Droższe warianty proponują towarzystwa Europa Ubezpieczenia – 161 zł, Signal Iduna – 221 zł (bez przerwania podróży). Cena zależy od sumy ubezpieczenia oraz zakresu. W poszczególnych towarzystwach niektóre zdarzenia mają określoną maksymalną sumę, np. w Signal Iduna za anulowanie biletu lotniczego/autokarowego/promowego/kolejowego suma wynosi maksymalnie 20 000 zł.  Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży to dobre rozwiązanie, gdy planujemy podróż w niepewnych czasach pandemii, więc dobrze jest rozważyć zabezpieczenie się przed utratą pieniędzy.

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!