Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu

 Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie bagażu? 

Wybierając się w podróż, zawsze zaczynamy od dokładnego planowania. Ostrożnie dobieramy hotel, czytamy opinie, przeglądamy na mapie najlepsze restauracje i odhaczamy miejsca, które chcemy zwiedzić. Często w tym skrupulatnie przemyślanym planie brakuje jednak najważniejszej rzeczy, jaką jest ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie bagażu. Wiadomo, że urlop kojarzy się z czasem spędzonym przyjemnie i bez żadnych trosk, ale życie niejednokrotnie pokazało, że długo wyczekiwane wczasy mogą z sielanki zamienić się w utrapienie. Ubezpieczenie bagażu może uratować nas przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia naszego bagażu, zgubienia go, czy opóźnienia. Najczęstszym problemem z jakim borykają się podróżujący samolotami to zdecydowanie opóźnienia bagażu. W takim wypadku ubezpieczenie bagażu lotniczego może okazać się naprawdę pomocne. W końcu w momencie, kiedy nasz bagaż dociera na miejsce godziny po naszym przybyciu, jesteśmy zmuszeni zaopatrzyć się w niezbędne, podstawowe przedmioty. Jeśli posiadasz ubezpieczenie bagażu lotniczego, to spokojnie możesz starać się o zwrot kosztów zakupionych rzeczy. Na rynku są dostępne oferty, które są w stanie zapewnić kompleksową ochronę. Takie ubezpieczenie bagażu chroni nasz portfel i jego zawartość, torebki, torby, walizki, plecaki, foteliki dla dzieci, wózki, sprzęt turystyczny i rekreacyjny, sprzęt elektryczny (telefony, laptopy, aparaty, kamery), a nawet okulary.

Ubezpieczenie bagażu obejmuje takie zdarzenia jak zagubienie, uszkodzenie czy opóźnienie bagażu. Ochronę posiadają także sprzęty elektroniczne, czy wózki dla dzieci.

Kiedy ubezpieczenie bagażu lotniczego nie zadziała?

Samo posiadanie polisy nie uchroni nas przed wszystkim. Jako właściciele bagażu jesteśmy przede wszystkim zobowiązani odpowiednio zapakować nasz bagaż, zabezpieczyć go i zachować ostrożność i czujność. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania, jeśli bagaż ewidentnie nie był odpowiednio przygotowany do podróży, a zdarzenie miało miejsce z powodu naszego zaniedbania. Nie otrzymamy odszkodowania z ubezpieczenie bagażu także wtedy, gdy nie posiadamy kwitu z przechowalni (z której bagaż został np. skradziony), jeśli nie zgłosiliśmy zajścia na policję lub bagaż był pozostawiony bez żadnej opieki. Problem z odszkodowaniem może pojawić się także wtedy, gdy bagaż zostanie skradziony z pokoju hotelowego, który przypadkowo pozostawiliśmy niezamknięty na klucz. Dokładne wyłączenia odpowiedzialności są zawsze szczegółowo opisane w OWU ubezpieczenia bagażu i ubezpieczenie bagażu lotniczego – dzięki temu wiemy, jakich sytuacji unikać i jak zachować bezpieczeństwo podczas urlopu.

Jak zakupić ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu lotniczego nie występuje jako samodzielna polisa – można wykupić je jako dodatek do polis turystycznej lub polisy AC. Często ubezpieczenie bagażu nie jest dodatkowo płatne i jest dodawane do polisy gratis. To jakie odszkodowanie otrzymamy za nasz bagaż zależy od sumy ubezpieczenia naszej polisy podróżnej. Przeważnie jest to przedział od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przykładowo w ofercie Proamy jest to od 500 zł do 6000 zł, a w Warcie za uszkodzenie bagażu można otrzymać aż do 10 000 zł. Ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie bagażu to nie duży wydatek – za ochronę naszego bagażu możemy zapłacić już od kilku złotych za dzień (np. 6,46 zł w Allianz). To niewiele w porównaniu do kosztów, jakie musielibyśmy ponieść w razie zgubienia, czy kradzieży bagażu. Koniecznie pamiętajmy o uwzględnieniu ubezpieczenia podróżnego i ubezpieczenie bagażu snując nasze wakacyjne plany.