Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
TURYSTYKA
ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie domu letniskowego

Ubezpieczenie domu letniskowego – dlaczego jest przydatne?

Domy letniskowe ze względu na to, że mieszkamy w nim sezonowo, z góry skazane są na większe zagrożenia. Brak stałej kontroli i opieki nad domkiem jest kuszący dla włamywaczy. Z powodu rzadkiej obecności w domu letniskowym reakcja na zdarzenie, np. przeciekającą rurę czy zwarcie nastąpi później, przez co skutki awarii mogą być znacznie trudniejsze do uprzątnięcia.

Ubezpieczenie domu letniskowego może zostać zawarte, jeśli budynek spełnia określone warunki: jest przeznaczony do celów mieszkaniowych, zamieszkiwany jest sezonowo, został wybudowany zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym i służy celom rekreacyjnym i wypoczynkowym. Ubezpieczenie domu letniskowego jest ubezpieczeniem elementów stałych. W jego zakres wchodzą: dach, fundamenty, ściany działowe, parapety, izolacje, podłogi, kotły, kominki.

Jest wiele zagrożeń, które czyhają na nasz dom letniskowy. Ubezpieczenie pokryje szkody związane z dewastacją, pożarem, zalaniem, eksplozją, silnym wiatrem, deszczem, osuwaniem się ziemi, upadkiem drzew czy uderzeniem pojazdu mechanicznego. Niektóre polisy mogą obejmować nawet skutki akcji ratowniczej (np. wybita szyba) oraz koszty poniesione w związku z posprzątaniem szkody.

Ubezpieczenie domu letniskowego można wykupić jako rozszerzenie do polisy domu lub mieszkania. Warto zwrócić uwagę, że za drewniany dom zapłacimy wyższą składkę.

Kiedy ubezpieczenie domu letniskowego nie zadziała?

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy stan techniczny domu jest zły. Może to być na przykład przeciekający dach – jeśli wskutek zalania nastąpi szkoda, świadczenie może nie być wypłacone. Ubezpieczenie domu letniskowego nie pokryje kosztów likwidacji szkody, jeśli nastąpiła z powodu naszego zaniedbania, np. niedomkniętych okien. Problem może mieć właściciel, który posiada drewniany dom letniskowy. Ubezpieczenie nie obejmie zakresem szkody powstałej wskutek zaniedbania drewnianej powierzchni, która wymaga regularnej impregnacji środkami wodochronnymi. W wyłączeniach ubezpieczenia domu letniskowego są także sytuacje, gdy dom jest postawiony nielegalnie lub gdy uszkodzenia nastąpiły z powodu remontu naruszającego konstrukcję. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty także wtedy, gdy dom letniskowy był udostępniany osobom trzecim Dom letniskowy powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia, np. szczelnie zamykane drzwi i okna, których otwarcie możliwe jest tylko za pomocą narzędzi.

Jak kupić ubezpieczenie domu letniskowego i ile to kosztuje?

Ubezpieczenie samego domku letniskowego nie jest możliwe. Ubezpieczenie domu letniskowego można zakupić jako rozszerzenie do polisy naszego domu lub mieszkania. Dom letniskowy można ubezpieczyć w takim samym zakresie jak nieruchomość, którą zamieszkujemy. Prócz elementów stałych i murów polisa może obejmować także budynki gospodarcze, małą architekturę (np. altany), ogrodzenia, oczka wodne i fontanny. Zdarzenia losowe (wandalizm, pożar, zalanie) również mogą być w zakresie, ale żeby takie ubezpieczenie zadziałało, posesja musi spełniać określone warunki (odpowiednie zabezpieczenia). Ubezpieczenie domu letniskowego może kosztować już od 76 zł w skali roku (110 zł, jeśli domek jest drewniany). Przykładowo, w Generali ubezpieczenie na sumę 50 000 zł będzie rocznie kosztować właściciela domu murowanego 190 zł, a drewnianego 275 zł. Pamiętajmy, że jeśli planujemy ubezpieczenie domu letniskowego, należy wcześniej zwrócić uwagę na ofertę wybranego towarzystwa, ponieważ nie każdy ubezpieczyciel proponuje dodatek/rozszerzenie do polisy jakim jest ubezpieczenie domu letniskowego.

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!