Ubezpieczenie Mieszkania

ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto zainwestować w dobrą polisę?

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, nie grozi za to żadna kara, ale to nie są powody, dla których warto z niego rezygnować. Żyjąc w mieszkaniu nie jesteśmy narażeni na dokładnie takie same zagrożenia, jak właściciele domów jednorodzinnych. Jednak dodatkowe potencjalne szkody często mogą wynikać z obecności sąsiadujących mieszkań. Często słyszy się np. o zalaniu przez sąsiada albo o pożarach w kamienicach z powodu przestarzałej instalacji lub zaniedbania osób mieszkających obok. Innym zagrożeniem jest też ulatniający się gaz i pożar spowodowany wybuchem. Ubezpieczenie Mieszkania to polisa, która ochroni nas i nasze mienie w takich sytuacjach jak chociażby pożar, zalanie, kradzież z włamaniem (nawet do piwnicy) czy wszelkie szkody wyrządzone przez czynniki atmosferyczne.

Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania w wersji podstawowej chroni mury stałe (ściany działowe, instalacje np. elektryczne, drzwi, okna, grzejniki, kominki). Ubezpieczenie Mieszkania oczywiście może zostać rozszerzone o dodatkowe elementy i to rozwiązanie szczerze polecamy. Wtedy ubezpieczenie mieszkania będzie także chronić nasze meble (szafy, dywany, elementy wystroju), sprzęt elektroniczny i komputerowy, instrumenty muzyczne, biżuterię, a nawet odzież czy gotówkę. Wszystkie ruchomości są chronione w takim samym zakresie (od pożarów i innych zdarzeń losowych uwzględnionych w polisie). Kupując ubezpieczenie mieszkania możemy także od razu w pakiecie nabyć ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej. W pakiecie z ubezpieczeniem nieruchomości OC jest często dużo tańsze. Dzięki OC zyskujemy dodatkową ochronę. Należy pamiętać, że nie tylko nasi sąsiedzi są zagrożeniem dla naszego mienia, ale także my możemy spowodować im szkody. OC w życiu prywatnym okaże się bardzo przydatne, gdy to my zalejemy sąsiada z dołu. Polisa pokryje wtedy koszty odszkodowania dla sąsiada i nie będziemy musieli nic płacić z własnej kieszeni. Coraz popularniejszym dodatkiem do ubezpieczenia mieszkania i domu jest usługa Home Assistance – czyli możliwość skorzystania z usług fachowców w razie wystąpienia awarii (za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego).

Właściciele mieszkań są wyjątkowo narażeni na pożary. W kamienicach i blokach mogą one być spowodowane ulatniającym się gazem, przestarzałą instalacją, a nawet zaniedbaniem sąsiada.

Ile kosztuje Ubezpieczenie Mieszkania?

Cena ubezpieczenia mieszkania zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, naszej historii szkodowości i piętra, na którym położone jest mieszkanie. Ubezpieczenie Mieszkania może być droższe, gdy osiedle znajduje się na terenach zalewowych lub tańsze, jeśli posiadamy niezbędne zabezpieczenia antywłamaniowe. Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, nie da się podać ogólnej, wspólnej dla wszystkich, ceny ubezpieczenia mieszkania, ponieważ wyliczenie składki jest uzależnione od indywidualnych czynników (oprócz wyżej wymienionych są to także: wartość nieruchomości i wyposażenia, liczba niepełnoletnich lokatorów). Można jednak przyjąć, że koszt ubezpieczenia mieszkania o powierzchni 60m2 w dużym mieście kosztować od 250 zł do nawet 800 zł.

Ubezpieczenie mieszkania. Kalkulator może wyliczyć przybliżoną składkę

Jeśli potrzebujemy wiedzieć, ile mniej więcej może wynosić składka za naszą polisę mieszkaniową, pomocne mogą okazać się popularne serwisy do porównywania ofert typu kalkulator. Ubezpieczenie mieszkania to jedno z tych ubezpieczeń, gdzie bez dokładnych danych od właściciela ciężko jest wyliczyć dokładną składkę. Porównywanie ofert przy wyborze ubezpieczenia jest bardzo ważnym elementem w procesie. Towarzystwa proponują zróżnicowane zakresy ochrony i dodatki do polis, dlatego miejmy na uwadze dobranie ubezpieczenia pod kątem swoich potrzeb i możliwości finansowych. Kalkulator ubezpieczenia mieszkania daje możliwość wprowadzenia wszystkich potrzebnych danych i obliczenia składki. Warto korzystać z kalkulatorów, które pozwalają na uwzględnienie szczegółowych informacji, ponieważ często nawet drobny fakt, może mieć wpływ na wysokość ceny ubezpieczenia mieszkania.