Ubezpieczenie Turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego powinieneś je mieć? 

Ubezpieczenie turystyczne to podstawa przed wyjazdem na urlop (zwłaszcza zagraniczny). Ubezpieczenia turystyczne razem z ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z podróży to niezwykle zgrana para, która zapewni bezpieczny i spokojny wyjazd. Ubezpieczenie turystyczne chroni nas przede wszystkim przed nieprzewidzianymi wydatkami, np. kosztami leczenia, transportu medycznego do kraju, konsekwencjami skradzionego bagażu lub opóźnionego lotu. Odpowiedzialne podróżowanie to zabezpieczenie się przed niechcianymi, dodatkowymi kosztami. Bardziej korzystnie wyjdziemy na zainwestowaniu paru groszy w polisy niż późniejszym dopłacaniu kilkunastu tysięcy euro.

Jak wybrać dobre ubezpieczenia turystyczne? 

Najważniejszym elementem, który musi zawierać ubezpieczenie turystyczne, to koszty leczenia. W większości przypadków to one najbardziej obciążają naszą kieszeń, bo leczenie za granicą nie należy do najtańszych. Polisa turystyczna powinna objąć zakresem takie zdarzenia jak wizyty lekarskie, hospitalizacja, leki, transport medyczny (także do kraju). Lista może być znacznie dłuższa, ponieważ często trzeba płacić nawet za najdrobniejsze rzeczy. Ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty tych wszystkich zdarzeń pod warunkiem, że poświęcimy chwilę na wybranie dobrego ubezpieczenia turystyczne go. Jeśli podróżujemy na terenie Europy, polisa turystyczna powinna być na minimalną sumę gwarantowaną w wysokości 20 000 euro. Właśnie tyle w najlepszym scenariuszu może wynieść nas rachunek za pomoc medyczną. Jeszcze bezpieczniejszą opcją będzie ubezpieczenie turystyczne na sumę 30 000 euro. Koszty te nie zmieniają się nawet gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że część bezpłatnej pomocy medycznej zapewni nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku podróży poza Europę sumę gwarantowaną można rozszerzyć do 60 000 euro. Wyjazd do krajów, które słyną z drogiej służby zdrowia (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia) warto skorzystać z ubezpieczenia turystyczne, które nie zawiera sumy gwarantowanej, ale pokryje wszystkie koszty leczenia bez żadnych limitów.

Ubezpieczenie turystyczne pokryje wysokie koszty leczenia za granicą.

Ubezpieczenie turystyczne, NNW i OC w życiu prywatnym 

Polisa turystyczna zapewnia także ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym. NNW sprawdzi się w takich sytuacjach jak złamanie ręki, uszkodzenie głowy czy wybicie barku – czyli każde zdarzenie, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie wypłacane jest na podstawie danego procentu z głównej sumy ubezpieczenia. OC w życiu prywatnym przyda się, gdy uszkodzimy czyjeś mienie lub wyrządzimy komuś krzywdę, np. wybicie szyby w hotelu czy zderzenie się z kimś na stoku. Wtedy odszkodowanie osobie pokrzywdzonej zostanie wypłacone z naszej polisy, a nie z naszego portfela. Dodatkami do ubezpieczenia turystycznego jest ubezpieczenie bagażu (w razie jego opóźnienia, zgubienia, kradzieży i uszkodzenia). 

Ubezpieczenia turystyczne online – gdzie kupić i za ile?

Już od dłuższego czasu branża ubezpieczeń prężnie działa w internecie. Dzięki temu praktycznie każde ubezpieczenie możemy zakupić online. Ubezpieczenie turystyczne nie jest wyjątkiem. Ubezpieczenie turystyczne online można kupić za naszym pośrednictwem, bezpośrednio u towarzystwa ubezpieczeniowego, czy poprzez popularne kalkulatory. Ubezpieczenie turystyczne online, jak i takie kupione stacjonarnie nie będą się różnić ceną. W Polsce ceny polisy turystycznej są jedne z tańszych – ubezpieczenia turystyczne online i stacjonarnie można znaleźć już w cenie od 2,57 zł za dzień. Ubezpieczenia na podróże krajowe są jeszcze tańsze. Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od celu podróży, ilości dni pobytu, liczby podróżujących, zakresu i wybranych dodatków.

Ubezpieczenia turystyczne. Ranking

Mimo że cena ubezpieczenia turystycznego zależy od wielu czynników można sporządzić pewien ranking, który podsumuje najlepsze oferty ubezpieczenia turystycznego wśród najpopularniejszych towarzystw. Ranking bierze pod uwagę takie zależności jak wysokość składki, wyłączenia, dodatkowe świadczenia, proces likwidacji szkody. Ubezpieczenia turystyczne – ranking:

  1. Nationale Niderlanden
  2. AXA Assistance Daleko Od Domu
  3. TU Europa ITravel
  4. Generali
  5. PZU Wojażer
  6. Warta Travel
  7. Signal Iduna
  8. Wiener W podróży
  9. AVIVA W podróży

Pamiętajmy jednak, że przy wyborze ubezpieczenia zawsze warto jest porównać oferty z kilku towarzystw przed podjęciem decyzji. W zależności od naszych preferencji i okoliczności, towarzystwa mogą przedstawiać mniej lub bardziej korzystne oferty.