Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

Stłuczka, kolizja, polisa, OC, AC, ubezpieczenie auta, wypadek

Jak postępować w razie wypadku nie ze swojej winy? Instrukcja jak skorzystać z ubezpieczenia

Stłuczki zdarzają się codziennie. Bez względu na to czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy to Twoje pierwsze dni za kółkiem, wystarczy chwila nieuwagi i kolizja gotowa. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy jesteśmy poszkodowani w stłuczce?


KUP UBEZPIECZENIE OC


Przede wszystkim zacznij od tego, aby upewnić się, że nikt nie odniósł żadnych obrażeń, a poszkodowane auta nie zagrażają innym uczestnikom ruchu drogowego.


Kiedy należy wezwać policję na miejsce?

  • gdy są osoby ranne (konieczne jest wezwanie także pogotowia)
  • gdy któryś z kierowców był nietrzeźwy
  • gdy żaden uczestnik zdarzenia nie przyznaje się do winy, a co do przebiegu zdarzenia są wątpliwości
  • gdy któraś ze stron nie posiada niezbędnych dokumentów

 

Jednak kiedy nie ma żadnych wątpliwości co do winy i wszystko można polubownie wyjaśnić - nie ma konieczności wzywania policji. Co zrobić, aby rozwiązać sprawę?

 

  1. Koniecznie spiszcie oświadczenie sprawcy kolizji, gdzie wskażecie osobę winną, będą zawarte wasze dane, dokładny opis zdarzenia, szkód oraz wasze podpisy.
  2. Nie zapomnij o dokładnym sfotografowaniu miejsca zdarzenia oraz szkód.
  3. Weź numer polisy sprawcy zdarzenia i zweryfikuj, czy polisa jest ważna.
  4. Jeśli Twoje auto jest zniszczone na tyle, że nie możesz samodzielnie odjechać z miejsca zdarzenia, zadzwoń do ubezpieczyciela sprawcy - to oni zorganizują dla Ciebie lawetę i ewentualne auto zastępcze.
  5. Auto możesz odstawić na parking lub od razu do serwisu. Skontaktuj się z serwisem jak najszybciej, aby zapisać się na jak najbliższy termin naprawy auta.
  6. Pamiętaj, że to Twoim zadaniem jest zgłoszenie szkody, ponieważ to poszkodowany ubiega się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Możesz skontaktować się z ubezpieczalnią mailowo, telefonicznie lub poprzez formularz online. Będzie Ci do tego potrzebne spisane oświadczenie, dokumentacja zdarzenia oraz numer polisy sprawcy.

 

Co w sytuacji, jeśli sprawca nie ma ważnej polisy OC? Wtedy należy postąpić tak samo: trzeba spisać oświadczenie i sfotografować miejsce zdarzenia i szkody. Wystarczy udać się do jakiegokolwiek towarzystwa ubezpieczeniowego, które przekaże nasze roszczenie do UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). UFG wypłaci nam odszkodowanie w terminie do 30 dni, a po wypłacie będzie domagał się zwrotu kosztów od sprawcy zdarzenia.

 

KUP UBEZPIECZENIE OC

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!