Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

ubezpieczenie ac, kradzież samochodu, zabezpieczenia przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

W 2021 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 7 098 aut. To aż o 188 więcej skradzionych samochodów niż w roku 2020 – poziom kradzieży aut wciąż jest na bardzo wysokim poziomie. Kradzieże utrzymują się na stałym poziomie, jednak wielu z pewnością pamięta końcówkę lat 90., gdy rocznie z ulic potrafiło zniknąć ponad 71 tysięcy aut. 

   

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Pomysłowość złodziei nie zna granic i tak naprawdę ciężko uznać, że auto zawsze będzie bezpieczne w 100%. Jednak są sposoby, by w miarę możliwości zadbać o bezpieczeństwo swojego auta, aby w razie kradzieży nie mieć sobie nic do zarzucenia. Rzadko zdarza się, aby złodzieje kradli auto z użyciem łomu i wytrycha – ich obecne metody są o wiele nowocześniejsze i nie pozostawiają śladów. Dziś złodzieje używają jammerów czy kostek OBD, a ich działania bardziej przypominają atak hakerski. Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest możliwe, chociaż większość kradzieży to po prostu kwestia przypadku, gdy złodziej wykorzystuje nadarzającą się okazję.

 

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Najskuteczniejsze metody zapobiegania kradzieży to mechaniczne blokady, np. laski na kierownice lub rygle do skrzyni biegów. Zwracaj też uwagę, aby zawsze mieć kluczyki na oku – w domu nie zostawiaj wartościowych rzeczy blisko drzwi, a wychodząc na miasto nie trzyma kluczyków w kieszeni kurtki, pilnuj, aby Twoja torebka była zamknięta. Dla złodzieja, który zdobędzie kluczyki pozostaje kwestią czasu odnalezienie auta i odjechanie nim.  Znane są także metody tzw. „na walizkę” czy „na komputer”. W tym przypadku także pamiętaj, aby nie trzymać swoich kluczyków blisko drzwi. Policyjne raporty pokazują, że najczęściej kradzież samochodu zdarza się na parkingach pod blokami – właśnie w takich miejscach złodzieje są najbardziej aktywni. Często nie mamy innej możliwości niż pozostawić auto pod blokiem, wtedy warto zwrócić uwagę na lepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

 

Ubezpieczenie – zabezpieczenie finansowe w razie kradzieży

Ubezpieczenie nie uchroni nas przed kradzieżą – nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy padnie ofiarą złodzieja. Czasem nawet sprawdzone zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą nie zadziałają i gdy rano wyjdziemy przed blok, aby ruszyć do pracy okaże się, że nasze miejsce parkingowe stoi puste. Niedziałający monitoring osiedlowy, żadnych świadków, zero poszlak – pewne jest, że auto przepadło bezpowrotnie. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na kupno nowego auta z dnia na dzień, a dla wielu rodzin samochód jest jedynym, albo przynajmniej najważniejszym środkiem codziennego transportu, czy to do pracy czy szkoły.

Możesz odkładać latami na swoje auto, wziąć kredyt, a wystarczy chwila, aby Twój samochód zniknął z parkingu lub garażu. Sprawdzonym zabezpieczeniem finansowym w takiej sytuacji będzie dobre ubezpieczenie pojazdu.

 

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą – ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które chroni na wypadek kradzieży to ubezpieczenie AC lub miniAC. Wystarczy zadbać o to, aby w zakresie ubezpieczenia znajdowała się kradzież, co jest standardem w ofertach proponowanych przez towarzystwa. Decydując się na ubezpieczenie AC, ważne jest, aby zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Najlepiej, żeby suma ubezpieczenia była stała. Dzięki stałej sumie wartość auta nie zmienia się przez cały okres trwania polisy. Oznacza to, że nawet w ostatnich miesiącach ubezpieczenia otrzymamy odszkodowanie w wysokości pełnej wartości auta z dnia zawarcia polisy, co da nam możliwość właściwie odkupienia skradzionego auta. Jeśli chcemy jednak trochę “zaoszczędzić” na ubezpieczeniu i obniżyć cenę AC, możemy wybrać wariant z udziałem własnym. Należy jednak pamiętać, że gdy przyjdzie do wypłaty odszkodowania, zostanie ono pomniejszone o wcześniej umówioną kwotę.

 

Mając ubezpieczenie AC należy pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli zaistniała sytuacja została uwzględniona w wyłączeniach odpowiedzialności.  Do takich zdarzeń należy np. pozostawienie kluczyków w stacyjce, co znacznie ułatwia złodziejowi kradzież. Należy także dokonywać regularnych przeglądów, ponieważ jeśli okaże się, że system antywłamaniowy nie działał, towarzystwo również może odmówić wypłaty. Ubezpieczenie AC może także posiadać ograniczenia terytorialne i nie działać na terenie np. Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii.

 

Pamiętaj także, aby kradzież samochodu zgłosić jak najszybciej, nie później niż 24h od zdarzenia – zarówno policji, jak i ubezpieczycielowi.

 

O kradzieży danego auta decyduje dosłownie przypadek, gdy złodziej wykorzystuje idealną okazję na łatwy łup. Nie da się być pewnym, że auto jest całkowicie bezpieczne od kradzieży – złodzieje mają coraz lepsze metody na ciche i szybkie przeprowadzenie akcji. Warto wykorzystywać dodatkowe, sprawdzone sposoby na zabezpieczenie auta. Jednak gdy one nie zadziałają, pozostaje liczyć, że auto w całości się odnajdzie (co często graniczy niestety z cudem). Odpowiedzialny właściciel powinien wcześniej wykupić ubezpieczenie AC, które zwróci koszty skradzionego auta, dzięki czemu kradzież samochodu nie obciąży finansowo budżetu. 

 

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!