Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

kradzież samochodu, ubezpieczenie ac

Kradzież samochodu - jak postępować?

Wykrywalność złodziei aut w Polsce jest niewielka – na przestrzeni lat waha się w okolicach 20%. Z najnowszych danych policji wynika, że ogromnym zainteresowaniem złodziei cieszą się przede wszystkim auta niemieckie i japońskie. W samym 2021 roku z powodu kradzieży, wyrejestrowano w Polsce 7098 aut. Niestety poziom kradzieży wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nie da się w 100% zabezpieczyć przed kradzieżą, ale oczywiście należy się zmniejszyć jej prawdopodobieństwo. O tym, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą i jakie są dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jednak, kiedy zabezpieczenia zawiodą i dojdzie do kradzieży, trzeba działać szybko. Jak postępować w przypadku kradzieży samochodu?

 

Co zrobić, gdy zauważysz kradzież samochodu?

 

Nie ma na co czekać – jak najszybciej zadzwoń na jeden z numerów alarmowych: 112 lub 997. Czas gra tu dużą rolę – im szybciej zgłosić kradzież, tym większe szanse, że coś uda się zrobić. Drugą rzeczą, którą musisz od razu załatwić, jest zgłoszenie zdarzenia do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz Ubezpieczenie AC. Zazwyczaj czas jaki masz na zgłoszenie kradzieży do ubezpieczyciela to od 24 godzin do 7 dni (w zależności od towarzystwa, informacje te znajdziesz w OWU). Bez względu na to, ile masz na to czasu, i tak zrób to jak najszybciej.

Na miejsce zdarzenia przyjadą funkcjonariusze, którzy dokonają oględzin i spiszą zeznania. Następnie możesz zostać poproszony o wizytę na komisariacie, aby złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Uwaga! Nie zapomnij uzyskać od funkcjonariuszy potwierdzenia, że kradzież została zgłoszona. Bez tego dokumentu nie będziesz mógł zgłosić szkody i nie zostanie wszczęte postępowanie likwidacyjne.

Kolejnym krokiem jest wyrejestrowanie auta z Wydziału Komunikacji. Masz na to 30 dni, ale nie warto zwlekać.

Jeśli skradziono auto, które wciąż spłacasz, albo posiadasz w leasingu, koniecznie powiadom o tym swój bank lub leasingodawcę.

Co w przypadku, jeśli do kradzieży doszło, gdy byłeś na wyjeździe? Jeśli po powrocie do domu zauważysz, że Twoje auto zostało skradzione, najprawdopodobniej jest już dużo za późno, aby je odzyskać. Najpewniej auto zostało już rozebrane na części w ciągu kilku godzin. Jednak wciąż całym zajściu możesz poinformować policję i zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Nawet jeśli zauważyłeś kradzież po ponad tygodniu, czas na zgłoszenie szkody liczy się od momentu wydania potwierdzenia o zawiadomieniu przestępstwa.

 

Ubezpieczenie auta przed kradzieżą

 

Dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe to np. ubezpieczenie, więc jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć się na wypadek kradzieży, nie zrobisz tego bez Ubezpieczenia AC. Dzięki Autocasco w razie kradzieży możesz odzyskać odszkodowanie równe wartości Twojego auta (wartość auta na dzień zawierania ubezpieczenia). Wbrew pozorom, takie ubezpieczenie wcale nie kosztuje dużo, a już z pewnością jest to mniej niż zakup nowego auta. Można próbować zabezpieczać auto wszelkimi środkami, ale zawsze warto posiadać plan B w postaci Ubezpieczenia AC, gdy zawiodą systemy antywłamaniowe.

 

KUP UBEZPIECZENIE AC

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!