Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

Punkty karne, OC, Mandat, Polisa OC

Masz punkty karne? Zapłacisz więcej za OC

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że jest na końcowym etapie przygotowania projektu, który wprowadza podwyżki mandatów i uzależni wysokość składki OC od ilości punktów karnych.

Pomysł na projekt powstał z powodu niepokojących statystyk wypadkowych z polskich dróg. W minionym roku w Polsce doszło do ponad 23 tysięcy wypadków samochodowych. Polska Izba Ubezpieczycieli zwraca także uwagę na ilość zgłoszeń spowodowanych wypadkami i kolizjami – w zeszłym roku wypłacono odszkodowania z tytułu OC na kwotę 4,5 mld złotych. Pomysł popiera także Instytut Transportu Samochodowego oraz Centrum Bezpieczeństwa Drogowego.

Powyższe zmiany mają charakter typowo prewencyjny i mają przysłużyć się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Polscy kierowcy mają wyjątkowo lekkie podejście do przepisów drogowych i zbyt często zdarza im się przekraczać prędkość, wyprzedzać “na trzeciego” lub na podwójnej ciągłej (według badań PIU).

Obecne przepisy i zwyżki dotykają kierowców już po fakcie, gdy wypadek lub kolizja zostały uwzględnione w historii szkodowości. Dlatego teraz wyższe składki i mandaty miałyby zmusić niektórych kierowców do przepisowej jazdy. Warto także podkreślić, że do wypadków na polskich drogach dochodzi często także z powodu złego stanu dróg, nieprawidłowego oznakowania, co w połączeniu z nadmierną prędkością prowadzi do dużej ilosci kolizji.

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!