Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
TURYSTYKA

Przegląd samochodu, przegląd rejestracyjny, przegląd okresowy, badanie okresowe, SKP, ubezpieczenie OC

Przegląd samochodu - ważna sprawa!

Czym jest Przegląd Samochodu?

Przegląd samochodu (rejestracyjny) bywa mylony jest z dobrowolnym przeglądem okresowym. Przegląd okresowy to badanie, które nie jest obowiązkowe i można wykonać je u każdego mechanika, np. chcąc sprawdzić stan swojego auta przed dłuższą podróżą. Natomiast przegląd techniczny samochodu to obowiązkowe badanie techniczne, które wykonuje się raz w roku. Dowodem wykonanego przeglądu jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym, a samo badanie musi odbyć się na jednej z przeznaczonych do tego celu stacji diagnostycznej (SKP). 

 

Przegląd techniczny samochodu – jak przygotować auto?

Przegląd samochodu pozwala na sprawdzenie następujących elementów: zgodności numeru VIN z dokumentami pojazdu, kontrola dodatkowego wyposażenia (np. instalacja LPG, hak), stan techniczny elementów pojazdu, które mają wpływ na bezpieczeństwo korzystania z auta. Możesz spodziewać się, że przegląd techniczny samochodu zweryfikuje poprawność działania oświetlenia, wyci eraczek i spryskiwaczy, ogumienia, układu hamulcowego, amortyzacji czy nadwozia (np. czy nie postępuje korozja). Przegląd samochodu sprawdza także auta pod kątem przestrzegania norm ochrony środowiska, czyli np. emisji spalin.

Zanim wybierzesz się na przegląd techniczny samochodu przygotuj potrzebną dokumentację: przyda Ci się dowód rejestracyjny oraz jeśli posiadasz instalację LPG – dokument stwierdzający homologację. Jeśli wcześniej zauważyłeś niepokojące sygnały wskazujące na to, że któryś element auta wymaga kontroli (np. świecące się kontrolki), warto dokonać naprawy przed przeglądem rejestracyjnym. Za negatywny wynik przeglądu z powodu wykrytej usterki obowiązuje dodatkowa opłata.

 

Przegląd samochodu. Cena za badanie techniczne

Przegląd techniczny samochodu to koszt 99 zł dla kierowcy samochodu osobowego. Właściciele pojazdów z instalacją LPG muszą zapłacić za przegląd samochodowy wyższą cenę – 162 zł. Jeśli w takcie przeglądu zostanie wykryta usterka, trzeba ponieść dodatkową opłatę, a następnie po usunięciu awarii zweryfikować pojazd ponownie na tej samej stacji kontroli pojazdów za opłatą 20 zł. Za brak ważnego przegląd technicznego obowiązują w Polsce kary. Jeśli w trakcie rutynowej kontroli drogowej zostaniemy poproszeni o okazanie dokumentów, policjant może wypisać mandat w wysokości do 500 zł za nieaktualny przegląd oraz zatrzymać dowód rejestracyjny, co wiąże się z brakiem możliwości użytkowania pojazdu. 

 

Przegląd samochodu – jakie zmiany od 2022 roku?

Od tego roku każdy zgłaszający swoje auto na przegląd techniczny samochodu jest zobowiązany sfotografować stan pojazdu podczas przeglądu. Ta zasada ma pomóc precyzyjniej przeprowadzać przeglądy, co może wiązać się z większą ilością aut, które przeglądu nie przejdą w pierwszym terminie. Nastąpi także zróżnicowanie kar za brak badania – osoby zwlekające dłużej niż 30 dni zapłacą karę dwa razy wyższą za nieważny przegląd samoch odu. Cena za wykonanie przeglądu nie uległa zmianie.

 

Czy przegląd samochodu ma wpływ na ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC, podobnie jak przegląd techniczny samochodu, to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jeśli spowodowałeś szkodę, kierując autem bez aktualnego przeglądu technicznego, nie zwalnia to ubezpieczyciela z konieczności wypłacenia odszkodowania osobie poszkodowanej w kolizji – tak samo jak posiadanie OC nie zwalnia kierowcy z obowiązku posiadania ważnego przeglądu technicznego. Sytuacja może wyglądać inaczej, gdy to Ty jesteś poszkodowany – ubezpieczyciel może uznać, że stan techniczny Twojego pojazdu wpłynął na wielkość szkody. W takim wypadku, musisz liczyć się z tym, że Twoje odszkodowanie może zostać pomniejszone.

 

KUP UBEZPIECZENIE OC

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!