Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

Tuning, ubezpieczenie oc, ubezpieczenie ac, tuning auta

Tuning pojazdów a ubezpieczenie

Nie każdy wie, że wszelkie zmiany jakie wprowadzamy w naszym aucie należy zgłaszać ubezpieczycielowi. Tuning często oznacza konieczność rekalkulacji oferty ubezpieczeniowej. W razie zdarzenia, bez zgłoszonego tuningu możemy otrzymać niższe odszkodowanie.

KUP UBEZPIECZENIE AUTA

Tuning to personalizacja auta, która zmienia seryjne parametry auta, tym samym dopasowując jego wygląd do gustu właściciela. Rodzaje tuningów można podzielić na 3 rodzaje:

  • tuning mechaniczny – modyfikacje w obrębie silnika, podwozia, układu paliwowego lub napędowego. Celem takiego tuningu jest zwiększenie mocy silnika i zmiany osiągów auta. Takie zabiegi mogą także zwiększać bezpieczeństwo na drodze, np. poprzez lepsza przyczepność do jezdni.
  • tuning elektroniczny –  ingerencja w oprogramowanie pojazdu odpowiedzialne za sterowanie silnikiem, zabieg również ma na celu poprawienie parametrów technicznych pojazdu
  • tuning optyczny – dotyczy wszelkich zmian wizualnych, związanych z wyglądem pojazdu, dzięki czemu wyróżnia się na tle fabrycznych egzemplarzy. Najczęściej montuje się dodatkowe elementy, np. spojler, nową maskę, kierownicę, końcówki wydechu.

Wszystkie zmiany należy zgłaszać ubezpieczycielowi, ponieważ takie zmiany powiększają wartość pojazdu. Zwłaszcza tuning mechaniczny i elektroniczny powinien być jak najszybciej zgłoszony, ze względu na ingerencję w parametry silnika pojazdu. Tuning optyczny warto zgłosić w przypadku polisy AC, z reguły nie wpływają one na bezpieczeństwo kierowcy,   w razie kolizji nowe części mogą zostać uszkodzone.

Wszystkie zmiany tuningowe należy zgłaszać ubezpieczycielowi jeszcze w trakcie trwania umowy. Różne zmiany mogą mieć wpływ na wysokość składki OC lub AC.

W przypadku polisy OC, tuning zmieniający właściwości silnika może mieć wpływ na wysokość składki. Zwłaszcza zabiegi, które zwiększają maksymalną prędkość pojazdu, mogą sprawić, że za OC zapłacimy więcej. Na składkę nie powinny mieć wpływu takie zmiany jak przyciemnianie szyb, czy wymiana felg. Warto zbierać całą dokumentację potwierdzającą wykonanie tuningu (faktury, paragony), ponieważ znacznie ułatwi to proces wypłacania odszkodowania.

Przed zawarciem umowy o ubezpieczenie AC warto przejrzeć OWU, ponieważ nie wszystkie towarzystwa są skore ubezpieczać części tuningowe. Niektórzy ubezpieczyciele ograniczają dopuszczalną ilość elementów wyposażenia dodatkowego.

Tuning auta to inwestycja, która zwiększa wartość pojazdu, dlatego też większa będzie składka ubezpieczenia AC. Wszelkie zmiany należy zgłaszać ubezpieczycielowi jeszcze w trakcie trwania umowy, aby uniknąć sytuacji, gdzie po wystąpieniu zdarzenia otrzymamy odszkodowanie równe wartości auta sprzed tuningu.

Tuning auta nie jest podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania, o ile dodatkowe elementy nie zwiększają ryzyka kolizji lub zmiany nie zostały odpowiednio wcześniej zgłoszone ubezpieczycielowi.

Ważne jest, aby tuning nie wpływał na bezpieczeństwo na drodze i nie łamał przepisów ruchu drogowego. Jakie zabiegi są niedozwolone?

  • przyciemnianie szyb bocznych, które przepuszczają mniej niż 70% światła
  • felgi i opony wystające poza obrys pojazdu
  • żarówki ksenonowe lub halogenowe
  • elementy ograniczające widoczność tablicy rejestracyjnej
  • używanie świateł niebieskich (dozwolona jest jedynie barwa biała)
  • zdejmowanie tłumika

Wszystkie montowane części muszą być dopuszczone do użytku na drogach publicznych, a tuningu powinniśmy dokonywać jedynie w profesjonalnych warsztatach.

KUP UBEZPIECZENIE AUTA

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!