ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie AC

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC to dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które chroni nas w razie nagłego zdarzenia, np. wypadku samochodowego, kradzieży, uszkodzeń związanych z pogodą, działalnością osób trzecich lub zwierząt. Ubezpieczenie autocasco zawiera się na 12 miesięcy, najczęściej z polisą OC i nie ma konieczności jego wypowiadania – polisa AC nie jest przedłużana automatycznie. AC to ubezpieczenie, które chroni nas nawet wtedy, gdy zdarzenie miało miejsce z naszej winy – w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC. Dlatego aby posiadać pełną ochroną na drodze, należy rozważyć zakup ubezpieczenia AC.

Dlaczego warto posiadać AC ubezpieczenie?

Ubezpieczenie Autocasco to przydatne ubezpieczenie. Mimo to nie każdy kierowca decyduje się na jego zakup. Ubezpieczenie AC chroni nas w razie losowych zdarzeń na drodze, ale warto pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój własny zakres ochrony i przed kupnem należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dobrze dobrane AC ubezpieczenie zapewni nam pełen komfort poruszania się autem, ponieważ obejmuje zdarzenia, które pojawiają się na drogach niemal codziennie. Do podstawowych zdarzeń, które obejmuje ubezpieczenie autocasco należą: wypadek drogowy (zderzenie z innym pojazdem, osobą, zwierzęciem lub przedmiotem), kradzież pojazdu (jeśli jest w zakresie), działania osób trzecich (porysowana karoseria, podpalenie, przebite opony, wybite szyby), działanie pogody (gradobicie, pożar, powódź, upadek drzewa). Ubezpieczenie AC chroni niemal wszystkie części auta, w tym między innymi reflektory, szyby, karoserię, opony, wyposażenie wewnętrzne, silnik oraz instalacje, a nawet przewożony bagaż i kluczyki (oba za dopłatą).

Roczna składka ubezpieczenia AC to niewielka stawka w porównaniu do ewentualnych kosztów naprawy auta po wypadku.

Ubezpieczenie AC – wyłączenia odpowiedzialności

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, również ubezpieczenie autocasco posiada wyłączenia odpowiedzialności – czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Podobnie jak w ubezpieczeniu OC, ubezpieczenie AC nie zadziała, gdy korzystamy z auta pod wypływem alkoholu, nie mamy ważnego prawa jazdy i badań technicznych, gdy uciekniemy z miejsca zdarzenia, albo pojazd został użyty niezgodnie z przeznaczeniem. TU może także nie wypłacić świadczenia, gdy istnieją przesłanki, że do zdarzenia doprowadziliśmy umyślnie lub z powodu wyjątkowego niedbalstwa, np. gdy zostawiliśmy kluczyki w otwartym samochodzie i w tym czasie został on skradziony.

Na co zwracać uwagę, kupując ubezpieczenie AC?

Przed zakupem AC ubezpieczenia, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego zakres, a nie cenę – tanie AC nie oznacza zawsze, że oferta jest dobra. Najlepiej porównać zakresy kilku ofert na raz i wybrać obiektywnie najlepszą. W przypadku ubezpieczenia Autocasco warto zadbać o to, by w ofercie została zniesiona amortyzacja (naliczana amortyzacja obniża wartość odszkodowania wraz ze starzeniem się pojazdu). Dobrze jest zadbać także, by nasza oferta ubezpieczenia AC zawierała sumę gwarantowaną – dzięki tej klauzuli, wartość naszego auta nie zmienia się przez cały rok trwania polisy, a w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej zostanie wypłacone odszkodowanie o wartości auta na dzień zawierania polisy.

Ubezpieczenie AC to podstawa odpowiedzialnej i bezpiecznej jazdy autem.

Ubezpieczenie AC All Risk i Minicasco

Ubezpieczenie All Risk różni się od zwykłego ubezpieczenia AC zakresem. Jeśli nie posiadamy pakietu All Risk, nasze auto chronione jest tylko przed ściśle określonymi zdarzeniami wymienionymi w OWU. Wybierając ubezpieczenie AC All Risk mamy ubezpieczenie, które zadziała w przypadku każdego losowego zdarzania na drodze – oczywiście poza podstawowymi wyłączeniami, które były już w artykule omawiane. Natomiast jeśli uznamy, że pełen pakiet AC ubezpieczenia to dla nas za dużo, możemy zdecydować się na skromniejszą wersję. Niektóre towarzystwa mają w swojej ofercie tzw. MiniCasco, które jest tańsze od pełnego ubezpieczenia AC. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że mimo atrakcyjnej ceny, MiniAC ma o wiele węższy zakres, który jest ustalany indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dokładne czytanie OWU przed zakupem ubezpieczenia to podstawa.

Nie da się przewidzieć, jakie niespodzianki mogą nas spotkać w trasie – bez względu na to, czy planujemy kilkugodzinną podróż, czy stoimy w korku, jadąc do pracy. Jednak możemy zabezpieczyć wcześniej i siebie i auto przed ewentualnymi przykrymi zdarzeniami. Szereg możliwości stawia przed nami ubezpieczenie AC, które wraz z ubezpieczeniem OC to jeden z najważniejszych elementów dbania o swoje bezpieczeństwo na drodze.