ubezpieczenie oc

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC – czym jest to ubezpieczenie i dlaczego musisz je posiadać? 

Ubezpieczenie OC to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych, które powinien mieć każdy właściciel pojazdu (np. auta, motocyklu, skutera, przyczepa kempingowa). Nie tylko dlatego, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ale również dlatego, bo chroni nas przed konsekwencjami finansowymi wypadku, który zdarzył się z naszej winy. Ubezpieczenie OC pokrywa szkody wobec osób trzecich oraz ich mienia. Szkody poniesione w zdarzeniu mogą sięgać nawet kilku milionów złotych, dlatego skorzystanie w takiej sytuacji z ubezpieczenia OC może być naprawdę sporym odciążeniem finansowym. Polisa OC gwarantuje zwrot kosztów nawet do 5 mln euro w przypadku narażenia zdrowia i życia poszkodowanego, oraz do 1 mln euro w razie uszkodzenia mienia. Jednak należy pamiętać, że polisa OC to za mało, by pokryć własne szkody (w tym celu niezbędne będzie ubezpieczenie AC oraz NNW).

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie, które chroni sprawcę zdarzenia przed kosztami pokrycia szkód  poszkodowanych.

W jakich sytuacjach chroni ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu to przede wszystkim ochrona dla jego pasażerów i kierowcy. Ważne jest, że nawet w przypadku, gdy osoba kierująca autem spowodowała szkodę, to polisa OC nadal chroni wszystkich jej współpasażerów. Warto sprostować, że osoba winna kolizji nie zawsze musi łamać przepisy. Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie od wszelkich ryzyk związanych z ruchem drogowym pojazdu, a także momentami, gdy wysiadamy lub wsiadamy do auta, czy rozpakowujemy bagaż. Dlatego z ubezpieczenia OC skorzystamy także wtedy, gdy podczas jazdy pękła nam opona, przez co doszło do stłuczki z innym autem – nie mieliśmy wpływu na zdarzenie, ale wciąż jest ono z naszej winy. Polisa OC obejmuje także takie sytuacje jak potrącenie pieszego, zwierzęcia domowego, uderzenie w płot lub obiekt publiczny, zderzenie z innym autem (np. na parkingu), czy nawet uderzenie w inną osobę podczas wysiadania z pojazdu.

 

Kiedy odszkodowanie z ubezpieczenia samochodu nie zostanie wypłacone?

Mimo, że ubezpieczenie OC samochodu jest przede wszystkim ubezpieczeniem sprawcy (przed kosztami pokrycia szkody), to istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie OC nie zadziała. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje szkody, gdy prowadzisz auto pod wpływem alkoholu, nie masz uprawnień do kierowania pojazdem, korzystasz z pojazdu, który zdobyłeś niezgodnie z prawem, uciekniesz z miejsca zdarzenia lub spowodowałeś wypadek umyślnie. Wyłączenia w ubezpieczeniach sprawiają, że TU ma prawo domagać się od sprawcy wypadku zwrotu kosztów, które poniósł ubezpieczyciel pokrywając zaistniałe szkody.

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie od ryzyk związanych z ruchem drogowym pojazdu, a także wysiadaniem z auta, czy rozpakowywaniem bagażu.

Jak długo ważna jest polisa OC i jak można ją przedłużyć?

Polisa OC przeważnie zawierana jest na okres 12 miesięcy. W tym czasie nasze ubezpieczenie samochodu jest aktywne. Za brak ubezpieczenia OC grożą wysokie kary – w 2021 roku za przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC można zapłacić nawet do 5 600 zł w przypadku auta osobowego. Polisa OC jest automatycznie odnawiana w towarzystwie, jeśli wcześniej nie złożyliśmy wypowiedzenia. Jeśli chcemy zakupić polisę w innym miejscu, należy koniecznie zrobić to przed odnowieniem ubezpieczenia, ponieważ ubezpieczyciel ma prawo żądać zapłaty nawet za kilka dni ochrony. Ponieważ ubezpieczenie OC samochodu przedłużane jest automatycznie, jesteśmy zobowiązani informować ubezpieczalnię o wszelkich zmianach związanych z autem, ponieważ od tego będzie zależeć kolejna kalkulacja. Takimi zmianami są np. zmiana miejsca zamieszkania, zmiana sposobu użytkowania pojazdu, czy dopisanie współwłaściciela pojazdu. Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy także od historii szkodowości właściciela pojazdu, wieku i tego jak długo posiada prawo jazdy.

Ubezpieczenie samochodu – dlaczego warto?

Samochód to obecnie jeden z najbardziej popularnych środków transportu. Miliony ludzi korzystają z nich każdego dnia, co wiąże się z bardzo dużym ruchem na drogach. Z tego powodu wypadki samochodowe zdarzają się znacznie częściej w porównaniu do innych sposobów lokomocji. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie samochodu, które będzie wsparciem w razie kolizji. Ubezpieczenie OC, ani żadne inne, nie uchroni nas przed wszystkim, ale zapewni solidne zabezpieczenie finansowe. Pamiętajmy też o innych członkach ruchu drogowego, dla których nasze ubezpieczenie OC samochodu to gwarancja otrzymania odszkodowania. Dzięki ubezpieczeniu obie strony unikną wielu problemów i nieprzyjemności.