Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
TURYSTYKA

OC, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie przyczepki samochodowej, ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej?

Mogłoby się wydawać, że przyczepce jako pojazdowi bezsilnikowemu, niezdolnego do samodzielnego poruszania się, nie jest potrzebne ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej. Jednak w świetle prawa przyczepka samochodowa traktowana jest jako pełnoprawny pojazd – w końcu też porusza się po drogach i może narobić szkód. Z tego powodu ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest obowiązkowe i bez niego lepiej nie wyjeżdżać z przyczepką w trasę.

 

Dlaczego ubezpieczenie przyczepki jest obowiązkowe?

Mogłoby się wydawać, że bardzo trudno jest doprowadzić do kolizji z udziałem przyczepki, która samodzielnie uszkodziła inny pojazd lub osobę. W sytuacji, gdy przyczepka odczepi się od jadącego samochodu i uszkodzi pojazd jadący za nami, ubezpieczenie przyczepki faktycznie się nie przyda. Jednak kiedy przewozimy ciężki ładunek, zaparkujemy na wzniesieniu i w tym czasie przyczepka odczepi się i potoczy w dół drogi… to lepiej, żeby na końcu ulicy nie było zaparkowanych samochodów. Może takich sytuacji nie ma dużo, ale na tym przykładzie łatwo można sobie wyobrazić, że przyczepka też może spowodować spore szkody, a ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej uchroni nas przed koniecznością pokrywania zniszczeń z własnej kieszeni.

 

Kiedy ubezpieczenie przyczepki samochodowej działa?

Sytuacje, kiedy ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej zadziała, a kiedy nie, są dokładnie określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczenie przyczepki samochodowej nie zadziała, gdy:

  • Do kolizji doszło, kiedy przyczepka była złączona z autem (lub innym pojazdem silnikowym)

  • Do kolizji doszło, kiedy przyczepka odłączyła się od pojazdu i jeszcze się toczyła

 

Kiedy ubezpieczenie przyczepki zadziała?

  • Kiedy przyczepka odczepi się od zaparkowanego auta i wyrządzi szkody osobom lub przedmiotom znajdującym się w pobliżu

  • Kiedy do szkody dojdzie podczas ręcznego przestawiania przyczepki.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej?

Obowiązek ubezpieczenia przyczepki raczej nie obciąża kieszeni kierowców. To, ile zapłacimy za ubezpieczenie przyczepki samochodowej, zależy przede wszystkim od jej gabarytów i danych kierowcy (wiek, miejsce zamieszkania, historia szkodowości). Przedział cenowy to zazwyczaj nie więcej niż 40-100 zł. Za przyczepki o wadze powyżej 750 kg można spodziewać się ceny przekraczającej próg 100 zł. Za brak ubezpieczenia przyczepki także grożą kary, które zaczynają się już od 200 zł, a mogą wynosić nawet 2000 zł. Kup Ubezpieczenie przyczepki, aby uniknąć kary przewyższającej znacznie koszt samego ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie OC przyczepki jako sposób na odkładanie zniżek

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej może wydawać się zbędne, ale często jest także wykorzystywane jako sprytny sposób na odkładanie zniżek. Dotyczy to głównie młodych kierowców, którzy kupując swoje pierwsze ubezpieczenie OC lub AC mogą spodziewać się wysokich składek ze względu na krótką historię szkodowości i brak odłożonych zniżek za bezszkodową jazdę. Mając w rodzinie młodego kierowcę, można wykupić ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej właśnie na takiego kierowcę – szanse, że dojdzie do szkody z udziałem przyczepki nie są duże, a dzięki temu ubezpieczony zyska zniżki za bezszkodową jazdę. Po okresie posiadanie OC przyczepki i nabyciu historii ubezpieczeniowej, kupując OC lub AC auta składki będą już niższe. Kup ubezpieczenie przyczepki, aby odkładać zniżki już teraz.

 

KUP UBEZPIECZENIE OC

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!