Co chcesz ubezpieczyć?
Auto
NNW Dziecka
Dom
Życie
Rak
TURYSTYKA

ubezpieczenie OC, ubezpieczenie quada, quad, obowiązkowe oc

Ubezpieczenie quada - czterokołowiec to nie zabawka

Quady kojarzone są już głównie jako idealny prezent na komunię dla kilkulatka. Jednak w praktyce te czterokołowe pojazdy nie powinny być traktowane jak zabawki, a użytkowane odpowiedzialnie i przez uprawnione do tego osoby. Quady to też przedmiot pasji wielu osób, które lubią dostarczać sobie adrenaliny przejażdżkami po trudnych trasach. Nie można zapominać o tym, że posiadając quada trzeba zadać także o jego ubezpieczenie.

 

Teoria – quady w świetle prawa

Quady można podzielić na dwie grupy pojazdów: 

  • czterokołowiec (pojazd o masie nieprzekraczającej 550 kg, aby poruszać się tym pojazdem trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1),

  • czterokołowiec lekki (pojazd o masie nieprzekraczającej 350 kg i prędkości max. 45 km/h, do prowadzenia takiego pojazdu wymagane jest prawo jazdy kategorii AM lub inne uprawniające do kierowania też motorowerem).

 

Z przepisów dotyczących prawa jazdy jednoznacznie wynika, że quadem mogą kierować jedynie osoby mające min. 14 lat. Dopuszczając osoby młodsze do jazdy quadem narażamy siebie i innych na zagrożenie, a także ryzykujemy grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat.

 

Quada również dotyczą wszelkie procedury związane z rejestracją pojazdu. Za niezarejestrowany pojazd grozi nam mandat 100 zł, jeśli dojdzie do kontroli. Aby zarejestrować quada trzeba przygotować następujące dokumenty:

  • dowód własności 

  • dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu (jeśli posiadamy)

  • wniosek o rejestrację pojazdu - dowód osobisty 

  • potwierdzenie wniesienia opłat

  • świadectwo zgodności

 

Wsiadając za kierownicę quada musimy pamiętać, po jakich drogach możemy legalnie poruszać się tym pojazdem. Jadąc quadem nie możemy wjeżdżać na drogi ekspresowe i szybkiego ruchu, na plażę, na teren parku narodowego lub krajobrazowego, na wały przeciwpowodziowe, a po lesie można poruszać się jedynie wytyczonymi drogami leśnymi.

 

Ubezpieczenie quada jest obowiązkowe

Skoro rejestracja pojazdu jakim jest quad jest obligatoryjna, musimy liczyć się też z tym, że obowiązkowo musimy wykupić także ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie quada musi zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji.

 

Za brak ubezpieczenia grożą kary:

  • brak OC przez 1-3 dni = 190 zł

  • brak OC przez 4-14 dni = 470 zł 

  • brak OC powyżej 14 dni = 930 zł.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie quada? Kalkulator.

Samo OC quada to wydatek przeważnie do 100 zł. Oczywiście na ubezpieczenie quada wpływa wiele czynników, a cena będzie zależeć od mi.in. historii szkodowości właściciela, pojemności silnika, wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, przebiegu. Za bezszkodową jazdę można spodziewać się zniżek.

Ubezpieczenie quada to nie tylko samo OC. Dla quadów można także dobrać dodatkowe ubezpieczenia: ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance. Będzie wiązać się to z wyższą ceną za pakiet, ale zawsze warto zabezpieczyć swój pojazd na wypadek np. kradzieży czy negatywnego wpływu czynników atmosferycznych. Cena za Ubezpieczenie OC/AC quada to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Bez danych pojazdu i właściciela nie można określić dokładnie określić, ile będzie kosztować ubezpieczenie quada. Kalkulator to dobre narzędzie, które pomoże obliczyć składkę. Skorzystaj z naszego formularza, a my przygotujemy Ci najlepsze oferty na Twojego quada.

 

KUP UBEZPIECZENIE OC/AC

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane
Wprowadź poprawne dane

NIE MAM KONTA

Jeżeli nie posiadasz konta zostanie ono stworzone w kolejnym kroku. Uczestnictwo i korzystanie jest całkowicie darmowe!